ESAIAS THORÉN, duk, signerad E. Thorén och daterad 1935.
"Korallkvinnan". 66 x 101 cm.
Enstaka obetydliga färgbortfall.
Tidigare i Aron Westins samling, Stockholm.
Galleri Bengtsson, Stockholm (Kapten Bengtsson).
"Esaias Thorén", Unge Skandinaviske Kunstnere, 1939, avbildad helsida.