ALICE NORDIN, tillskriven, taklampa, Böhlmarks, jugend, 1910-20-tal.
Gjuten mässing med reliefdekor i form av bland annat örnar samt kupor i glas med dekor i form av spindelväv. 11 ljuspunkter. Höjd 126 cm, diameter 80 cm.
Slitage, putsad, ej funktionstestad. Takfästet ej ursprungligt .