Smidesjärn, rikt dekorerad, hexagonformad kupa med en ljuspunkt. Tre delad fot. Justerbar höjd 145-160 cm.
Slitage, enstaka nagg på glasen. Ej funktionstestad.
Snarlik illustrerad i katalog nr 4, 1939. Sid 30. Modellnr 814.