Förgylld och bronserad. Dekor av lagergirlander och voluter. Krönt av urna. Urverket märkt Farcot a Paris samt S Marti & Cie. Pendel finns. Höjd ca 85 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Ytskikt med smärre slitage och avslag. Urnans ena hänkel med lagning.