Tvådelat. Fanerat med valnöt med flera träslag, inläggningar av ben, uppsvängt krön, upptill två glasade dörrar, skrivklaff med bakomliggande lådinredning, nedtill fyra lådor, längd 125, bredd 55, höjd 238 cm. Nyckel finns.
Något ostadig överdel. Omfattande lagningar, skador/fanérbortfall, kompletterat med senare delar, bl a krön och bakstycke.