Folk art
696989

HÄNGSKÅP, allmoge, Forsa, Hälsingland, 1700-talets andra hälft.

Rödmålat. Marmorerat dörrpar, bakomliggande hyllinredning. Bredd 82, djup 36, höjd 82 cm. Nyckel finns.

Troligen ursprungligen med låda invändigt. Ställvis slitage och färgbortfall. Mindre skador. Senare nyckel. Smärre fläckar.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.