Urtavla märkt med "E. Carlson, Mora", troligtvis mahogny och björk, svartmålade detaljer. Höjd ca 243 cm. Nyckel finns.
Slitage, torrsprickor, senare lagningar och kompletteringar, glasdörr lite lös.
Enligt uppgift från Skedevid Slott i Östergötland.