Grönmålat järn, detaljer i guldfärg, knoppar i mässing, genombrutna gavlar på porslinshjul. Längd (innermått) ca 195, bredd ca 106, höjd ca 148 cm.
Slitage, repor, smuts, färgbortfall, delvis senare målad, ej fullständigt genomgången.