Fanerat med mahogny. Tre lådor med beslag i gulmetall. Skiva i sten. Längd 108, bredd 56, höjd 93 cm.
Bruksslitage, fläckar, sprickor, lagningar och mindre skador. Nagg och avslag. Något lösa ben. Bakstycke något löst. Renoverad och kompletterad. Mindre spår av skadedjur. Nycklar saknas.