MATSERVIS, 52 delar, flintgods. "Röd vinranka", Arthur Percy, Gefle. I produktion 1940-57.
5 mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 13 djupa tallrikar, 11 assietter, 4 olika stora uppläggningsfat, 2 skålar, 2 lövformade fat med hänkel, 1 såssnipa, 1 såsskål, 1 tillbringare.
Slitage. Nagg. Avslag. Sprickor. Krackelerad glasyr.