MATSERVIS, 56 delar, porslin,"Casablanka", Arthur Percy, Karlskrona.
12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 entrétallrikar, 12 assietter, 3 uppläggningsfat, 2 skålar, 1 mindre uppläggningsfat, såsskål och kanna. Mattallrikarnas diameter ca 24. Största uppläggningsfatets längd ca 33. Kannans höjd ca 17 cm.
Ytskikt med smärre slitage. Kanna med litet mynningsnagg.