Klädd i färgat läder. Fåtölj med lös sittplymå samt djuphäftad rygg. Fotpall med djuphäftad sits. Dekor av pärlspik. Svängda ben i betsat trä.
Bruksslitage. Repor och märken med färgbortfall. Skadad klädsel under sittplymån.