Rokoko

(Sweden)
Rokoko
(Sweden)

KARMSTOLAR, ett par, svensk rokoko, sent 1700-tal

Bonat trä. Skuren dekor. Svängda ben. Fast stoppad sits och rygg klädd i blommigt tyg.

Förstärkta. Renoverade och kompletterade. Sliten klädsel. Lagningar, ranglig karm. Avlutade

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed