Mahogny. Med två lådor i sarg samt skrivskiva. Dekor av mässingslister. Inredning med spegel och fack. Kannelerade ben med fötter i mässing. En nyckel finns. Höjd 76 cm, längd 95 cm, djup 59 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador. Repor, märken, fläckar.