Blå dekor av fåglar och blommor, lejonhänklar. Diameter 29 , höjd 28 cm. Blå botten med slingrande dekor. Diameter 36, höjd 37 cm
Stjärnspricka i botten, bruksslitage resp. stora lagningar.