Sockel i trä. Stomme i mässing. Urtavla med arabiska siffror märkt "Bulle Patent". Glashuv med slipad dekor. Bruksanvisning på svenska medföljer. Höjd inklusive glashuv 37 cm.
Bruksslitage. Batteri saknas, hål i sockeln. Avslag. Färgbortfall. Sladdar ställvis skadade. Huv med nagg. Ej funktionstestad.