VILSTOL, "Morris Chair", Otto Prutscher för Thonet, Österrike, 1900-talets första hälft.
Sits och rygg i rotting. Stomme i mörkbetsat och lackerat trä. Ställbar rygg med mekanism av mässing. Brännmärkt undertill. I högsta uppfällda läge är höjden 107 cm.
Slitage. Sitsens rotting lagad. Stommen med fläckar.
Modellen formgiven år 1905.