Skuren och förgylld dekor. Genombrutet krön med blommor och rosettdekor. Emaljurtavla med arabiska siffror. Höjd ca 57 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Nagg. Smärre färgbortfall. Urtavlan med slitage. Ej funktiontestad.