SAMMANDRAG AF CAPITAIN JACOB COOKS ÅREN 1772, 73, 74 OCH 1775 OMKRING SÖDRA POLEN FÖRRÄTTADE RESA hwarwid herrar Forsters och Furneaux Journaler blifwit jämnförde och nyttjade; Innehållande Det hufwudsakeligaste af de på denna Resa gjorda Nya Uptäckter i Söderhafwet, Rörande Södra Polens Ishaf, Nya Uptäckte Öars Naturalier och Inwånarnes Tänkesätt, Seder, Klädedrägt, m. m. Upsala: Tryckt hos Directeuren Johan Edman, På egen bekostnad, 1783.
Senare pärmar (1893). Ca 18 x 12 x 3 cm.
Slitage, skador, fläckar, spår av skadedjur, senare klotter. Ej helt genomgången.