Bord fanerat i ädelträ med rund skiva och undertill vikbar iläggsskiva. Diameter 120 cm, längd med iläggsskivan 162 cm, höjd 73 cm. Stolar med formpressad sits, ben och rygg svartlackerade, rygg med spjälor.
Slitage, fanerskador, repor, färgbortfall, stötmärken.