VÄGGBORD, gustavianskt, 1700-talets andra hälft.
Rester originalmålning. Profilerad skiva. En låda i sarg. Skuren dekor av pärlbård. Raka avsmalnande och kannelerade ben. Bredd 103. Djup 41. Höjd 78 cm.
Skivans hörn med avslag på listdekor. Färgbortfall. Slitage, repor och märken.