Bonad björk, oval med skuren dekor i relief, svängda ben med tassavslutning, insats av plåt, längd 84, bredd 60, höjd 79 cm.
Bruksslitage, smärre vattenfläckar/skador, mindre lagning, släppt något i fogarna (springor).