GLASSERVISDELAR, 27 st "Yrjö", Matti Niemi, Riihimäen Lasi och GLAS, 10+6 st samt SOCKERSKÅL, 1900-talets mitt.

Klart, slipat glas. "Yrjö": 6 snapsglas på fot och 6 starkvinsglas på fot, höjd 7,5 resp. 11,5 cm. Dricksglas, 9 st med höjd 10 cm, mynningens diameter 6,8 cm, 4 st med höjd 11 cm, diameter 6 cm och 2 st med höjd 10 cm, diameter 6 cm. Ur annan servis: 10 st glas med höjd 13 cm. Likörglas, 6 st, med dekor av vinranka, höjd 5 cm. Sockerskål på fot, höjd 7,5 cm.

Kantnagg, enstaka med hårfin spricka.

Auction closed
150 EUR
The auction is closed.