Troligen fanerat i jakaranda Fyrdelad fot med mässingsavslut. Intarsiadekor. Fällbar skiva med grön filtklädsel. Underliggande fack. Bredd 91, djup 44/89, höjd 69,5-72cm.
Bruksslitage. Renoverat och kompletterad. Rangligt. Skador. Kraftigt blekt. Fläckar.