POTTSKÅP, sengustavianskt, sent 1700-tal.

Gråmålat trä. Utdragbar skiva. Två lådor upptill, en låda nertill. Kannelerade pardörrar. Nedåt avsmalnande ben med kannelyrer. Bronserad skuren dekor. Daterad 1781. Längd 44 cm, djup 35 cm, höjd 82 cm.

Slitage. Färgbortfall. Sprickor. Senare målning och bronsering.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed