Slidor i horn och läder. Varierande dekorer. Kniv med skuren dekor av björn signerad Johannes Lauri på bladet. Längd 23-31 cm.
Varierande slitage, ställvis hårdare. En kniv med brott på hornet och en med trasig läderdetalj. En kniv med lagning på skaftet. En slida med trasig i fäste mellan horn och läder.