BORDSLAMPA, porslin. Kai Lange för Fog och Mörup. Tillverkad av Royal Copenhagen, 1970-tal.
Dekor i form av tistlar. Undertill märkt. Höjd 34,5 cm.
Ej funktionstestad. Obetydligt slitage.