Stomme i teak med lösa sitt- och ryggplymåer klädda i rött tyg. Sittplymå med metallfjädrar. Höjd 73 cm.
Smärre slitage. Ställvis smärre slagskador och fläckar. Sannolikt omklädd och renoverad. Smärre hål i klädseln.