Fanerad med jakaranda, rektangulär, fronten med fyra skjutdörrar, invändigt hyllor samt lådor, invändig belysning, ryggen stämplad Denmark, längd 190, bredd 44, höjd 108 cm. Intyg från Jordbruksverket medföljer.
Bruksslitage, repor, upptill bakre kant med fanerskada. Blekt. Mittersta dörren har flertalet skador. Skena för öppning av mitten dörren saknas.