Svärtad och betsad ek. Beslag i mässing. Utfällbar skrivskiva, klädd i grön sammet. Justerbar fackinredning under jalusi. Flera fack och lådor. Bär monogram JH. Längd 46,5 cm, bredd 38 cm, höjd 22,5 cm (hopfällt). Nyckel finns.
Bruksslitage. Torrsprickor, smärre skador. Lagningar.