Största delen av vykorten består av kyrkomotiv eller motiv från Rom. Andra populära motiv är historiska byggnader och platser. Storlekar 13,5 x 8,5 - 15 x 10,5 cm. 20 st av vykorten i broschyr med motiv från Versaille, storlek 9 x 15 cm.
Sedvanligt slitage, gulnad, skador. Ej genomgångna.