TAKLAMPA, Gunnel Nyman, Idman, 1900-talets mitt, höjd ca 70 cm.
Stomme av mässing. Tre ljuspunkter, svängda armar. Stämpelmärkt Idman.
Bruksslitage, repor. Fläckar och smärre skador på tyget. Ej funktionstestad.