Bemålat trä. Trekantig hylla med två hyllplan. Skuret och bemålat ramverk, föreställande maskrosor. Enligt uppgift målat av konstnären Nils Larson från Sannäs. Längd 103 cm, djup 18 cm, höjd 90 cm.
Bruksslitage. Enstaka sprickor, krackelyrer och färgbortfall.