Åtvidaberg-typ. Sits och rygg klädda med konstläder. Underrede och armlän i ek. På hjultrissor.
Bruksslitage, repor, fläckar, märken och mindre sprickor. Ena armlänet med skada och lagningar. Kudde på baksida med hål och flagnat ytskikt. Något vinglig och skev.