Bronserat och förgyllt.Riklig dekor av kvinna Pendel finns. Urverket märkt Japy Freres. Urtavla märkt N.G. GodiJohann Lübeck. Oval sockel av svärtat trä. Höjd 42 cm exklusive sockel. Nyckel finns.
Lagningar. Ytligt slitage. Repor, märken. Ej funktionstestad.