STOLAR, 3+1 st, sengustavianska, omkring sekelskiftet 1800.

Målade och bronserade. Textilklädda sitsar och ryggbrickor. Sabelformade bakben. Framben kannelerade, bladhölstrade samt med hörnfleuroner. Genombrutna ryggbrickor med mittkryss samt tre med dekor av fabeldjur.

Bruksslitage. Fläckar samt blekt klädsel. Sprickor och skador. Renoverade, kompletterade och lagade. Senare målning samt klädsel. Färgbortfall. En stol ostabil.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed