SKRIVSKÅP, barock/barockstil, bär årtal 1727 samt 1921.

Tvådelat. Överskåp med listkrön. Parställda dörrar med bakomliggande hyllplan. Framskjutande underdel med skrivklaff med bakomliggande inredning. 5 lådor i fronten. Beslag i mässing. Längd 100 cm. Djup 53 cm. Höjd 222 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Märken och repor. Torrsprickor. Nyckel till skrivklaffen saknas. Renoverad och kompletterad. Maskstunget.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed