Stålrörsben. Skivan undertill faner, stålram, klädd med svart konstläder och överst glasskiva. Underliggande hurts i trä med låda och skåp. Längd 121 cm, djup 40,5 cm, höjd 80-82 cm. Plakettmärkt.
Konstläderklädseln med fläckar, bruksslitage. Skåpets hyllplan saknar fästen.