Förgylld och svart dekor. 18 förrättstallrikar, diameter 19,5 cm. 16 flata tallrikar, 6 djupa tallrikar, diameter 25,5 och 25 cm. 12 assietter, diameter 15 cm, 11 kaffekoppar med fat, höjd 6 cm, sockerskål med lock, höjd 11 cm. Salt- och pepparkar, längd 12 cm. 2 serveringsskålar 17x17 cm och 24x24 cm. 3 ovala serveringsfat, längd 28-43 cm, ett runt serveringsfat, diameter 32 cm. En såssnipa, längd 22 cm, och en terrin utan lock, längd exkl. hänklar 23,5 cm. Ett skadat serveringsfat och 5 st kaffefat medföljer.
Bruksslitage. Enstaka kantnagg och hårfina sprickor. Ställvis sliten dekor.