Fanerat med jakaranda. Två ställbara hyllor av glas bakom skjutdörrar. Kopplade, mässingsskodda ben. Fem lådor med mässingsbeslag. Längd 78, djup 32, höjd 140 cm.
CITES-intyg medföljer, diarienummer SJV-7203/15
Bruksslitage, mindre stötmärken. Blekt.