Teak och ek. Rak form med två utfällbara klaffar à 27 cm vardera. En låda med inredning för sytillbehör. Underliggande korg samt hylla. Längd 66, bredd 58, höjd 60 cm.
Bruksslitage. Repor, stötmärken och fläckar. Några delar i låda lösa, några avbrutna. Brännmärken.