GERHARD (LICHTENBERG-) BLOM, olja på duk, signerad och daterad 1920.
"Den siste sne", betitlad a tergo. Motiv från "Bistrup hegn ved Birkeröd". 97 x 126 cm.
Slitage, krackeleringar, ytsmuts.
Enligt text a tergo utställd på Charlottenborg 1920, intygat av konstnären själv.