Skiva fanerad i mahogny. Underrede i betsad bok. Ben med mässingsskodda fötter. Svängd form. Tre lådor klädda i konstläder med dekor av pärlspik. Längd 103 cm, bredd 36 cm, höjd 71 cm.
Bruksslitage. Repor. Skiva ställvis blekt.