Rundad bukig form. Rotfanér och olika träslag i fält och ränder. På svängda ben med skuren dekor. Nedtill två lådor. Draghandtag och knoppar i patinerad mässing. Upptill två mindre lådor samt skrivklaff med bakomliggande inredning. Längd ca 115 cm, bredd 48 cm, höjd 100 cm. Nyckel finns.
Sprickor. Slitage. Fanérskador. Lådor löper trögt.