Lilatonad blomsterdekor med fasaner. 10 mattallrikar, 9 djupa tallrikar, 12 assietter, 4 djupa uppläggningsskålar, 2 flata uppläggningsfat samt terrin med lock, höjd 25 cm.
Smärre slitage, krackelyrer. Lock till terrin med liten spricka.