Fritz von Dardel

(Sweden, 1817-1901)
Fritz von Dardel
(Sweden, 1817-1901)

FRITZ VON DARDEL, 15 st teckningar/akvareller, de flesta osignerade, daterade, mest 1830-50-tal.

Hånteckning mot medlemmar av Slöjdföreningens styrelse, akvarell med kontinentalt landskapsmotiv, små akvarellerade människostudier, tre kontinentala stasmotiv, "Le Capt. Parker, "Mlle Simon", bladstorlek 8 x 14 - 23 x 32 cm.

De flesta uppklistrade på senare pappersark, många med enstaka fläckar, några med smärre kantriss.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed