FRITZ VON DARDEL, 15 st teckningar/akvareller, de flesta osignerade, daterade, mest 1830-50-tal.
Hånteckning mot medlemmar av Slöjdföreningens styrelse, akvarell med kontinentalt landskapsmotiv, små akvarellerade människostudier, tre kontinentala stasmotiv, "Le Capt. Parker, "Mlle Simon", bladstorlek 8 x 14 - 23 x 32 cm.
De flesta uppklistrade på senare pappersark, många med enstaka fläckar, några med smärre kantriss.