SAMLING GJUTJÄRN, 5 delar, bl a Näfvekvarn och Överum, 1800-/1900-tal.
Två kittlar på ben, två mortlar med stöt samt en stekpanna. Största kittelns längd 50 cm. Höjd 37. Mortlarnas diameter 12-16. Höjd 14-16. Stekpannans längd 42 cm.
Slitage. Repor och märken. Rostangrepp.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.