SKRIN, allmoge, 1800-talets första hälft.

Målad och bronserad. Gavlar med bärhandtag. Uppfällbart snedställt lock med bakomliggande förvaring. Längd 37. Bredd 33. Höjd 25 cm.

Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Färgbortfall. Senare målning. Senare fötter. Nyckel saknas.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.