Rik polykrom dekor av bland annat drakar. Kjol, mössa, hatt samt ett par miniatyrskor. Hatt med så kallad mandarinknapp. Dräktens längd ca 93 cm.
Bruksslitage, märken. Mndre missfärgning och enstaka fläckar. Mindre tråddragningar.
Köpt i Kina under 1920-talet.