Teak, underrede av behandlad ek. Vridbar skiva. Märkt med plakett. Längd 50 (75 inkl klaff). Bredd 75. Höjd 61 cm.
Slitage, repor och märken.
Modellen avbildad i Berglund, Erik; Engdal, Sten: "Möbelråd - Svenska Slöjdföreningen FORM", Appelbergs Boktryckeri AB, Uppsala, 1961, s 153.